Okresní přebor – Karviná

Neoficiální fotbalový zpravodaj z karvinského okresního přeboru

Stoupající obliba zlatých mincí

2 min read

Praha – Po uzavření švýcarských rafinérií Argor-Heraues, PAMP a Valcambi dominujících trhu se zlatem a stříbrem, které nařídila tamní vláda v reakci na celosvětovou pandemii, přišel svět rázem o třetinu své celkové produkce. Slitků z drahých kovů však zůstává i po zažehnání obav a znovuotevření rafinérií stále nedostatek a je tak těžké uspokojit poptávku investorů. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Do hry se tak dostávají zlaté mince.

Kouzlo a diskrétnost zlatých mincí

Zlaté mince z dvacetičtyřkarátového ryzího zlata, které jsou dokonce o něco málo levnější než v současné době nedostatkové zlaté slitky, dělají investiční zlato zase o něco zajímavější a dostupnější. Přidáte-li k tomu jejich vyšší estetickou hodnotu, kdy pozorovat a dotýkat se reliéfu mince je zážitek, o který se můžete podělit i se svými přáteli, získáváte něco, co vám nikdy prostý slitek zatavený do akrylátového obalu nemůže nabídnout.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas z Pražské mincovny.

Pro klienty oceňující diskrétní jednání může být atraktivní i skutečnost, že mince nemusí být na rozdíl od slitků, u kterých to přímo vyžaduje zákon, nijak číslovány a evidovány. Tyto speciální zlaté mince, které drží svou hodnotu nezávislé na politické a ekonomické situaci státu, se prodávají pouze za cenu zlata a můžete je vlastnit bez omezení, aniž byste si museli připlácet za přidanou sběratelskou hodnotu nebo platit DPH. To je odlišuje od běžných numismatických mincí v nabídce českých mincoven.

Vídeňský Filharmonik

Oči českých investorů dnes směřují hlavně k Vídeňskému Filharmonikovi, v originále Wiener Philharmoniker, raženému ve Vídni a u nás nabízenému Pražskou mincovnou ve staroměstském Obecním domě.

Výhodná cena zlata v kombinaci se světoznámou značkou je rozumná volba, kterou je možné kdykoliv a kdekoliv rychle prodat. Prodejna na náměstí Republiky však nabízí rovněž kanadské zlaté mince s motivem javorového listu, americké s reliéfem indiána a bizona nebo australské se slavnými klokany. Wiener Philharmoniker se razí v hmotnostech do jedné troyské unce a ty nejmenší zakoupíte pod pět tisíc korun.

Vídeňský Filharmonik je sázka na jistotu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *